ìåâå ãâðéä á'

ברוכים הבאים!

| עדכון אחרון:  09/01/2017 13:45

 

אם גרעין זרעת – בטח.

 

דגניה ב':

קיבוץ עטור תהילה במרכזו של עמק הירדן. קיבוץ פלורליסטי שמאז ומתמיד היה אוונגרד בתפיסותיו ובהתנהלותו.

דגניה ב' הוא קיבוץ שיתופי, האחרון בעמק הירדן (למעט שער הגולן) ובשל כך מהווה אבן משיכה לכל חובבי הז'אנר ולעוד רבים וטובים.

 

דגניה ב' נוסדה בשנת 1920 על ידי עולים מהעלייה השנייה והשלישית. שום פירוד לא הוביל להיווצרותה של דגניה ב' כפי שבטעות נהוג לחשוב. דגניה א', השכנים מצפון שהיו הראשונים לעלות על הקרקע, חשו בבדידות איומה בעמק השומם ולכן התחננו אל אנשי "קבוצת עבודה" שיבואו לארח להם חברה ושכנות. תחנוניהם צלחו ואנשינו המצוינים ירדו לעמק לעזרה. מאז בואם מצבו של עמק הירדן השתפר ללא הכר.

 

בדגניה ב' חרש הטרקטור הראשון שפתח תלם בעמק הירדן.

בדגניה ב' הילדים ישנו עם הוריהם ולא בלינה משותפת.

מדגניה ב' יצאו כמה אנשי שם שתרומתם לעם אינה נשקלת בזהב.

והיתה זאת דגניה ב' שהקימה את ההרחבה הראשונה בעמק הירדן.

 

בדגניה ב' אוכלוסיה של מעל ל- 600 איש, אישה וילד. בקיבוץ שלוש קבוצות אוכלוסיה: החברים, התושבים והמשתכנים בהרחבה. על אף שלכאורה קיימת חלוקה דיכוטומית בין הקבוצות – השכילה דגניה ב' ליצור מארג מושלם שמחבר בין כל המתגוררים במקום, וכיום הקהילה מתנהלת על ידי שלושת הגופים באופן מושלם ובסינכרוניזציה שטרם נראתה כמותה.

 

בין מקורות ההכנסה של דגניה ב' נמצא תעשייה מפותחת, שכוללת מפעל סיליקון עתיר ידע וזרועות, שפרוש וחולש על חצי מהכדור הכחול. כמו כן נמצא גם מפעל מרססים ששמו כבר הפך למותג בעולם החקלאות.

"אל תאמר אני קונה מרסס – אמור: קניתי מרססי דגניה ב' !!!".

 

החקלאות שלנו אף היא אינה טומנת ידה בצלחת. רפת אדירת ממדים מייצרת אשדות חלב כנהר אדירים. מטעי בננות אינסופיים ממלאים את השווקים בפרי משובח. הדרים כורעים תחת נטל הפרי. השקדים שלנו בגודל שזיפים ושדות תבואה עתירי דגן, הפרושים מאופק עד אופק – כל אלו הופכים את דגניה ב' לענק חקלאות רב זרועות שמכל קצווי תבל באים ללמוד ולחזות בפלא.

 

מקורות הכנסה נוספים הם אירוח כפרי יפה ורווחי שנותן את שירותיו לבאים לנפוש במקום – ואלו, רבים המה עד מאוד.

 

בדגניה ב' תרבות משגשגת, חדר אכילה נאה שפעיל על בסיס יומי, מחלקת ספורט מפוארת ועתירת הישגים, בריכת שחייה שהיא היפה מסוגה בארץ, מערכת חינוך גדולה ומקצועית ושמחת חיים "בילט אין" בכל אלו הדרים במקום.

בדגניה ב' קיימים בית כנסת (בחצי קלאץ'), אולם ספורט (אחד הטובים בעמק) וכמובן: "הבום" - שהוא אולי השני בפרסומו - אחרי הטנק שבכניסה ל א'. (שגם אותו נעביר לידינו ביום מן הימים...)

 

דגניה ב' מתחילה בשלבי הכנה לבניית שכונה חדשה המיועדת לקליטת בנים לחברות.

שני מסלולים מוצעים לבנים החפצים לשוב הביתה: מסלול בעצמאות כלכלית ומסלול לקליטה בקיבוץ השיתופי.

השכונה החדשה תכלול מעל ל 30 מגרשים לבניה, במגרשים של 450 - 400 מ"ר בתחומי המחנה, וכמו כן תתאפשר רכישת דירות מגורים שיוקצו לטובת הקליטה.

הקליטה היא לחברות מלאה בקיבוץ.

 

בתיק הקליטה שלפניכם, תוכלו למצוא מידע רב על התהליכים הצפויים למי שרוצה להתקדם ולבנות את חייו בקבוצתנו.

 

זכרו את שאמר משוררנו הלאומי – חבר הקבוצה לוי בן אמיתי:

 "אם גרעין זרעת – בטח, עץ נטעת – לא למוות..!"

 

סיסמא זאת היא הרוח הגבית שלנו, מאז שנוסדנו, ואיתה אנו ממשיכים אל עבר העתיד והאופק הבהיר. אתם יכולים להיות גרעיני העתיד של המקום המופלא הזה.

 

עלו והגשימו.

 

כתב: עידן.